Kiedy powstaje przychód od imprezy turystycznej

Rafał Styczyński

Autor: Rafał Styczyński

Dodano: 20 grudnia 2023
zatłoczona plaża

Załóżmy, że na wiosnę wystawiona zostanie faktura zaliczkowa odnośnie do imprezy turystycznej, która odbędzie się w wakacje. Kiedy będzie ona przychodem firmy?

Ogólną zasadę ustalania momentu uzyskania przychodu związanego z działalnością gospodarczą określa przepis art. 14 ust. 1c ustawy o PIT. Stanowi on, że za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

a)    wystawienia faktury albo

b)    uregulowania należności.. 

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług turystycznych w PIT powstaje z chwilą wykonania usługi, czyli zakończenia wyjazdu turystycznego.

Samo otrzymanie zaliczki nie powoduje powstania przychodu. Stanowisko  takie potwierdził dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 1 kwietnia 2010 roku, sygn. ILPB1/415-54/10-2/AMN w której możemy przeczytać:

„(…) Przychodem dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych nie są otrzymane pieniądze, stanowiące zaliczkę na poczet wykonania usługi (imprezy turystycznej). Zaliczka nie podlega wykazaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie przychodów. Nawet wystawienie faktury VAT-marża dokumentującej otrzymanie zaliczki nie oznacza, że z tego tytułu powstał przychód należny. Zatem zaliczka otrzymana na poczet usługi, która zostanie wykonana w późniejszym terminie, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W takiej sytuacji datą powstania przychodu będzie data wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury lub – jeżeli zapłata nastąpi wcześniej, data uregulowania należności (niebędącej zaliczką). Nie należy mylić uregulowania należności z otrzymaną zaliczką, która nie jest przychodem w myśl art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy. Reasumując, obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych powstanie dopiero w momencie wykonania usługi, a nie w momencie otrzymania zaliczki na zorganizowanie imprezy turystycznej, która ma się odbyć dwa miesiące później”.

Autor:

Rafał Styczyński

Rafał Styczyński

Autor: Rafał Styczyński

Ekspert Portalu FK, doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej