Korekta zeznania PIT a prawo do wstecznej zmiany formy opodatkowania za 2022 rok

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 15 maja 2023
księgowe - dwie księgowe szukają czegoś w dokumentach
Zamieszanie spowodowane Polskim Ładem spowodowało, że ustawodawca pozwolił niektórym podatnikom na zmianę formy opodatkowania za 2022 rok wstecznie już po jego zakończeniu, w zeznaniu PIT-36 składanym za ten okres rozliczeniowy. Jeśli jednak podatnik złożył wcześniej PIT-28 lub PIT-36L za wspomniany rok, to taka zmiana nie będzie już możliwa. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy negatywne skutki złożenia takiego dokumentu można cofnąć przez jego korektę.

Na podstawie przepisów Polskiego Ładu 2.0, przedsiębiorcy, którzy przed jego wejściem życie (tj. przed 1 lipca 2022 r.) rozliczali się w ramach ryczałtu ewidencjonowanego bądź byli opodatkowani PIT 19% podatkiem liniowym, uzyskali m.in. możliwość wstecznej zmiany formy opodatkowania za 2022 rok. Dla wielu z nich może być ona korzystna m.in. ze względu na obniżenie podstawowej stawki  podatku PIT z 17% do 12%. Nie mają jednak w tym zakresie dużych możliwości wyboru, ponieważ w ich przypadku jest możliwe tylko przejście na zasady ogólne w PIT według skali podatkowej (ze stawkami 12% i 32%). Zmiana ta jest dokonywana w zeznaniu rocznym PIT-36 składanym za 2022 rok. Aby była ona skuteczna, podatnik powinien o niej zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego, zaznaczając odpowiednią rubrykę w treści wspomnianej deklaracji.

Pozostało jeszcze 90% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Testuj Portal PIT i CIT przez 14 dni!

To fachowy poradnik ekspercki, który prostym językiem wskazuje, czy i kiedy dany wydatek może być kosztem podatkowym, bez ryzyka błędnej interpretacji przepisów w obliczu niejednoznacznych interpretacji fiskusa i ciągłych zmian w przepisach.

  • Pierwsza publikacja wyłącznie o kosztach podatkowych
  • Koszty podatkowe omówione kompleksowo i na przykładach
  • Każdy wydatek z 5 punktów widzenia: PIT, CIT, VAT, UOR, PKPIR
  • Nie boimy się tematów trudnych, zagadnień niestandardowych
  • Duży nacisk kładziemy na wyjaśnienie interpretacji podatkowych
  • Gwarantujemy spokój podczas kontroli podatkowej
Oferta specjalna »

Logowanie:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Słowa kluczowe:
korekta zeznania

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej