Żeby wstecznie zmienić formę opodatkowania, trzeba dokładnie wypełnić PIT-36

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 25 kwietnia 2023
mężczyzna z lornetką - dwa wykresy widoczne w szkłach jako odbicie w lornetce
Aby wstecznie zmienić formę opodatkowania za 2022 rok po jego zakończeniu, przedsiębiorca musi złożyć PIT-36 za wskazany okres, zaznaczywszy w formularzu odpowiedni kwadrat wskazujący na dokonanie takiej zmiany. Pominięcie tej rubryki może przekreślić plany podatnika chcącego dokonać zmian w omawianym zakresie.

Przepisy Polskiego Ładu 2.0 umożliwiły przedsiębiorcom wsteczną zmianę formy opodatkowania za 2022 rok na skalę podatkową (ze stawkami 12% i 32%). Z możliwości tej wolno skorzystać przedsiębiorcom, którzy w 2022 roku opodatkowywali swoje dochody (przychody) podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. O wstecznej zmianie formy opodatkowania w tym trybie np. podatnik, który w ubiegłym roku rozliczał się z PIT według 19% liniowej stawki podatku – powinien zawiadomić urząd skarbowy w zeznaniu PIT-36 złożonym za 2022 rok (zamiast PIT-36L).

Tak wynika z art. 14 ust. 1 ustawy z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (ustawa nowelizująca). W świetle bowiem powołanej regulacji podatnicy stosujący przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. przed 1 lipca 2022 r.) opodatkowanie na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (czyli opodatkowanie podatkiem liniowym), w brzmieniu dotychczasowym – mogą wybrać opodatkowanie dochodów osiągniętych w 2022 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT (tj. według skali podatkowej), w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą nowelizującą, jeżeli zawiadomią o tym wyborze właściwego naczelnika urzędu skarbowego w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o  PIT (tj. zasadniczo w PIT-36), złożonym w terminie określonym w tym przepisie.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tej możliwości, nie powinni zatem zapominać o tym, że aby wstecznie zmienić formę opodatkowania za 2022 rok – nie wystarczy samo złożenie zeznania PIT-36 za ten okres rozliczeniowy.

Pozostało jeszcze 68% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Testuj Portal PIT i CIT przez 14 dni!

To fachowy poradnik ekspercki, który prostym językiem wskazuje, czy i kiedy dany wydatek może być kosztem podatkowym, bez ryzyka błędnej interpretacji przepisów w obliczu niejednoznacznych interpretacji fiskusa i ciągłych zmian w przepisach.

  • Pierwsza publikacja wyłącznie o kosztach podatkowych
  • Koszty podatkowe omówione kompleksowo i na przykładach
  • Każdy wydatek z 5 punktów widzenia: PIT, CIT, VAT, UOR, PKPIR
  • Nie boimy się tematów trudnych, zagadnień niestandardowych
  • Duży nacisk kładziemy na wyjaśnienie interpretacji podatkowych
  • Gwarantujemy spokój podczas kontroli podatkowej
Oferta specjalna »

Logowanie:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej