zmiana formy opodatkowania

mężczyzna z lornetką - dwa wykresy widoczne w szkłach jako odbicie w lornetce

Żeby wstecznie zmienić formę opodatkowania, trzeba dokładnie wypełnić PIT-36

Przepisy Polskiego Ładu 2.0 umożliwiły przedsiębiorcom wsteczną zmianę formy opodatkowania za 2022 rok na skalę podatkową (ze stawkami 12% i 32%). Z możliwości tej wolno skorzystać przedsiębiorcom, którzy w 2022 roku opodatkowywali swoje dochody (przychody) podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. O wstecznej zmianie formy opodatkowania w tym trybie np. podatnik, który w ubiegłym roku rozliczał się z PIT według 19% liniowej stawki podatku – powinien zawiadomić urząd skarbowy w zeznaniu PIT-36 złożonym za 2022 rok (zamiast PIT-36L).

Tak wynika z art. 14 ust. 1 ustawy z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (ustawa nowelizująca). W świetle bowiem powołanej regulacji podatnicy stosujący przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. przed 1 lipca 2022 r.) opodatkowanie na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (czyli opodatkowanie podatkiem liniowym), w brzmieniu dotychczasowym – mogą wybrać opodatkowanie dochodów osiągniętych w 2022 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT (tj. według skali podatkowej), w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą nowelizującą, jeżeli zawiadomią o tym wyborze właściwego naczelnika urzędu skarbowego w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o  PIT (tj. zasadniczo w PIT-36), złożonym w terminie określonym w tym przepisie.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tej możliwości, nie powinni zatem zapominać o tym, że aby wstecznie zmienić formę opodatkowania za 2022 rok – nie wystarczy samo złożenie zeznania PIT-36 za ten okres rozliczeniowy.