Trwają prace nad zmianą zasad amortyzacji niektórych budynków i budowli niemieszkalnych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 14 lipca 2023
domek w gniazdku ptasim, w tle pieniądze

Trwają prace parlamentarne nad projektem nowelizacji przepisów o podatku dochodowym, która ma zmienić zasady amortyzacji niektórych budynków i budowli niemieszkalnych. Nowe rozwiązania mają być korzystne dla przedsiębiorców działających w gminach o wysokim wskaźniku bezrobocia.

Zmiany mają polegać na skróceniu okresu amortyzacji środków trwałych w postaci budynków i budowli niemieszkalnych z 40 lat – odpowiednio do 5 lub 10 lat, w zależności od wysokości przeciętnej stopy bezrobocia w powiecie położenia nieruchomości.

Ich celem jest wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność w gminach o wysokim wskaźniku bezrobocia, będących jednocześnie gminami o niskim dochodzie w przeliczeniu na mieszkańca (i zagrożonych w związku z tym procesem wyludnienia). Instrumentem służącym osiągnięciu tego celu ma być skrócenie okresu amortyzacji ww. środków trwałych w sposób, o którym była mowa na wstępie.

Według autorów nowelizacji ma to zachęcać dla inwestorów do tworzenia miejsc pracy tam, gdzie występuje wskazany ważny problem społeczny.

Objęcie zakresem podmiotowym nowelizacji podatników z grupy MŚP (w rozumieniu przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców) podyktowane jest m.in. tym, że takie podmioty często mają mniejsze możliwości rozwoju, z powodu np. większych trudności w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój prowadzonej działalności, czy też działania na lokalnych rynkach.

W ramach zmian, o których mowa, ma nastąpić dodanie ustępów 7-13 w przepisach art. 22j ustawy PIT i art. 16j ustawy CIT, określających zasady ustalania przez podatników indywidualnych stawek amortyzacyjnych. Na ich podstawie wskazani wcześniej przedsiębiorcy będą mogli indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla wprowadzanych po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wytworzonych we własnym zakresie budynków (lokali) niemieszkalnych i budowli, zaliczonych do grupy 1 i 2 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT). Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) – są to budynki i lokale (grupa 1) oraz obiekty inżynierii lądowej i wodnej (grupa 2).

W projekcie nowelizacji zaproponowano, aby dla nieruchomości znajdujących się w powiecie, w którym przeciętna stopa bezrobocia wynosi:
  • od 150% do 200% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju – okres amortyzacji nie mógł być krótszy niż 10 lat,
  • powyżej 200% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju – okres amortyzacji nie mógł być krótszy niż 5 lat.

Według pierwotnych założeń projektodawców, nowe przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2023 r., jednak terminu tego nie udało się dotrzymać. Natomiast zgodnie z art. 4 omawianego projektu w jego aktualnej wersji, planowaną datą początku obowiązywania nowych regulacji jest 1 stycznia 2024 r. (z wyjątkiem niektórych przepisów, które mają wejść w życie już z dniem następującym po dniu ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw). Aktualnie wspomniany projekt wciąż znajduje się na etapie prac parlamentarnych (druk sejmowy nr 3129). Jest po pierwszym czytaniu w Sejmie, które odbyło się 15 czerwca 2023 r. Następnie został skierowany do dalszych prac w komisjach sejmowych. Komisja Finansów Publicznych, po jego rozpatrzeniu na odbytym posiedzeniu, wniosła o uchwalenie projektu ustawy, o której mowa.

Autor:

Mariusz Olech

Źródło:

 

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej