W jaki sposób dokonywać rozliczania spółki cywilnej

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 26 kwietnia 2024
starsze małżeństwo przed stertą rachunków

Mąż z żoną zakłada spółkę cywilną. W jaki sposób księgowo to rozliczać? Jakie deklaracje składać do urzędu? Czy trzeba prowadzić pełną księgowość?

Spółka cywilna może być opodatkowana podatkiem dochodowym PIT (liniowo lub na zasadach ogólnych, przy czym wspólnicy mogą wybrać takie same albo różne formy opodatkowania) albo ryczałtem (przy czym nie można łączyć w spółce opodatkowania ryczałtem i podatkiem PIT). Nie ma przeszkód, by małżonkowie wybrali odmiennie którąś z trzech form opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej (na zasadach ogólnych, liniowo, ryczałtem).

Proszę jednak zauważyć, że forma opodatkowania PIT (na zasadach ogólnych czy liniowo) dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności – zarówno jednoosobowo (JDG) jako i w spółkach, w których nie wybrano ryczałtu.

W przypadku natomiast spółki cywilnej, małżonkowie nie mogą wybrać odmiennej formy opodatkowania jeśli zdecydują się na ryczałt (art. 6 ust. 5 i art. 9 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Najistotniejszym jest zatem, że dla wyboru ryczałtu w spółce, oboje wspólnicy muszą wybrać opodatkowanie w spółce ryczałtem. Spółka będzie prowadziła albo księgi rachunkowe, albo PKPiR (jeśli wybrano opodatkowanie PIT – art. 24 ust. 1 ustawy o PIT), albo ewidencję przychodów (w przypadku wyboru ryczałtu – art. 15 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).

Również deklaracje podatników (wspólników, spółka cywilna nie jest bowiem podatnikiem podatku dochodowego) będą zależały od wybranej formy opodatkowania (PIT-36 dla zasad ogólnych, PIT-36L dla podatku liniowego, PIT-28 dla ryczałtu.
Trudno wskazać, jaki sposób opodatkowania będzie dla wspólników najkorzystniejszy, wymaga to kalkulacji prognozowanych przychodów i kosztów, wydaje się jednak, że ryczałt jest najprostszy w rozliczeniu.

Autor:

Krzysztof Klimek

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej