Jak rozliczyć dotację z EUIPO na rejestrację znaku towarowego

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Dodano: 24 kwietnia 2024
zastrzyk pieniędzy
Pytanie: Dostaliśmy dotację z EUIPO na rejestrację znaku towarowego w wysokości 1000 euro. Całość tzn. rejestracja znaku kosztowała 1350 euro. Znak towarowy został przez nas wytworzony, a nie nabyty. Nie było tutaj faktury, ponieważ jest to tzn. opłata urzędowa za rejestrację znaku towarowego na 10 lat. Znak towarowy dot. nazwy firmy – jest to znak towarowy słowny, który został zastrzeżony na 10 lat. W jaki sposób powinna zostać rozliczona ta dotacja, tzn. czy kwota, którą otrzymaliśmy jest przychodem spółki? Jak zaksięgować ten wydatek oraz otrzymaną dotację? Jak w bilansie ująć ten koszt oraz jak wycenić znak towarowy? Czy konieczne jest wykazanie tej wartości jako "wartości niematerialnej i prawnej" oraz jej amortyzacja czy też części przez nas zapłaconej? Czy zapłaconą przez nas kwotę 350 euro, można zaliczyć bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodu? Na jakich kontach ująć ten koszt oraz jak rozliczyć go krok po kroku? Czy konieczne jest wyliczenie różnic kursowych powstałych wskutek zapłaty oraz zwrotu tj. otrzymania dotacji? Spółka z o.o. zapłaciła 1350 euro z własnych środków a dopiero po miesiącu otrzymała zwrot 1000 euro. Dotacja przyznana była z corocznego programu SME Fund.
Odpowiedź:

Wytworzonego znaku towarowego nie można zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych. Wartość uzyskanej dotacji na pokrycie kosztów rejestracji znaku towarowego należy ująć jako pozostałe przychody operacyjne. Natomiast koszty związane z rejestracją znaku towarowego powinny być uwzględnione w kosztach działalności operacyjnej.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości, do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się nabyte przez jednostkę, będące aktywami trwałymi, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, do których zalicza się m.in. prawa do znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych.

Jak wynika z powyższego wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią prawa wytworzone we własnym zakresie przez jednostkę. Wobec tego, w przypadku samodzielnej rejestracji znaku w urzędzie patentowym, nie ma możliwości  zaliczenia znaku go do wartości niematerialnych i prawnych.

Koszty związane z rejestracją znaku będą ujmowane jako koszty podstawowej działalności operacyjnej. Przykładowe księgowanie, dla ewidencji kosztów w układzie rodzajowym, może wyglądać następująco:

  • Wn konto 403 "Podatki i opłaty"/ Ma 202 „Rozrachunki z dostawcami”

W nawiązaniu do powyższego należy zauważyć, iż co do zasady koszty obejmujące okres przekraczający rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Jednakże zgodnie z zasadą istotności nie trzeba stosować rozliczeń międzyokresowych kosztów (RMK) jeżeli kwota kosztu nie wpłynie istotnie (znacząco) na wynik finansowy.

W odniesieniu do dotacji należy uwzględnić, iż według ustawy o rachunkowości, do pozostałych przychodów operacyjnych zalicza się przychody pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki, w tym m.in. środki pieniężne otrzymane na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży.

Ponadto, w związku z faktem, że nakłady związane ze znakiem towarowym, nie będą stanowiły wartości niematerialnych i prawnych, dotacja nie będzie związana z rozliczeniami międzyokresowymi przychodów. Zatem dotacja na pokrycie kosztów rejestracji znaku towarowego, powinna zostać uwzględniona w pozostałych przychodach operacyjnych.

W księgach rachunkowych wartość otrzymanego dofinansowania można (na etapie wpływu środków dotacji) przykładowo zaksięgować następująco:

  • Wn konto 130 „Rachunek bankowy” / Ma konto 760 "Pozostałe przychody operacyjne".
Autor:

Monika Czekała

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Doradca podatkowy nr wpisu 14485, księgowa z kilkunastoletnim doświadczeniem, posiada Certyfikat Księgowy Ministerstwa Finansów nr 66987/2014, biegły sądowy z zakresu finansów i rachunkowości, Księgowy Roku 2017 Województwa Śląskiego, oraz finalistka innych konkursów wiedzy podatkowej i księgowej o zasięgu ogólnopolskim, takich jak Moneta Aurea 2009, Lider Księgowości 2012, Księgowy Roku. Jest właścicielką biura rachunkowego Metis Finanse Sp. z o.o.

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej