Czy wynagrodzenie powołanego strażnika łowieckiego będzie korzystać ze zwolnienia z ZUS

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 9 października 2023
wypełnianie dokumentów

Powołanie nie jest tytułem do ubezpieczeń ZUS. Pracownik ZUS stwierdził jednak, że istotne jest też, jak potraktuje wynagrodzenie z tytułu powołania urząd skarbowy. Czy zatem art. 13 pkt 7 ma zastosowanie tylko w odniesieniu do osób należących do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych? Czy wynagrodzenie powołanego strażnika łowieckiego będzie korzystać ze zwolnienia z ZUS?


Ustawa systemowa określa, kto podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (art. 6) oraz kto może podlegać tym ubezpieczeniom dobrowolnie. Artykuł 6 jest katalogiem zamkniętym co oznacza, że tylko osoby w nim wskazane podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Na liście nie ma osób powołanych do popełniania swoich funkcji, dlatego osoba, o której mowa w pytaniu – powołany do pełnienia funkcji strażnik łowiecki – nie podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych ani dobrowolnie, ani obowiązkowo. Nie ma znaczenia do jakiego przychodu zostanie zakwalifikowane otrzymywane przez niego wynagrodzenie.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to ustawa zdrowotna również zawiera katalog osób, które podlegają temu ubezpieczeniu obowiązkowo (art. 66) i również jest to katalog zamknięty. Zgodnie z ust 35a tego artykułu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania oraz prokurenci, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym niezależnie od kwalifikacji do źródła przychodu, w rozumieniu ustawy o PIT z wyłączeniem osób uzyskujących przychody, o których mowa w art. 13 pkt 5 lub 6 tej ustawy, których roczne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekracza kwoty 6.000 zł.

W powołanym artykule ustawy zdrowotnej jest zapis, że osoby powołane podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu niezależnie od klasyfikacji źródła przychodu, nie ma więc znaczenia czy ich przychód zostanie zakwalifikowany do przychodu, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o PIT.  Aby przychód powołanej osoby nie stanowił podstawy składek ZUS, przychód musiałby być zakwalifikowany jako przychód z art. 13 pkt 5 lub 6 tej ustawy.

Oba te punkty odnoszą się do osób wykonujących czynności związanych z pełnieniem obowiązków społecznych lub osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności.

Z kolei punkt 7 odnosi się do przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Kluczowe więc wydaje się odpowiednie zakwalifikowanie otrzymanych przychodów i moim zdaniem przychód strażnika łowieckiego mógłby zostać zakwalifikowany jako przychód, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy lub art. 10 ust 1 pkt. 9, czyli inne źródła przychodu, albowiem otrzymany rzez niego przychód nie wydaje się być przychodem o których mowa powyżej. Nie wydaje się, aby mógł być to przychód zakwalifikowany do art. 13 pkt 5 lub 6 ustawy o PIT.

Z powyższego należy więc wysnuć wniosek, że osoba, o której mowa w pytaniu, powołany do pełnienia funkcji strażnik łowiecki, który z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenia, nie podlega ubezpieczeniom społecznym, podlega natomiast ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dlatego należy go zgłosić w ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego i od kwoty otrzymanego wynagrodzenia zadeklarować składkę na ubezpieczenie zdrowotne.


 

Autor:

Jakub Pioterek

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej