Jak zaliczyć w koszty zezłomowaną maszynę

Autor: Styczyński Rafał

Dodano: 11 maja 2022
1e10c5caab85daff85c2f99f25e6318b990c02a1-xlarge

Problem: Kilka lat temu spółka kupiła maszynę-tokarkę za 20.500 zł, która nie została zamontowana. Zakup zaksięgowano na koncie środki trwałe w budowie. Po kilku latach podjęto decyzję o zamontowaniu maszyny, jednakże podczas montażu zauważono uszkodzenia, które były na tyle poważne, że zrezygnowano z montażu i uruchomienia urządzenia. Czy można zaliczyć zakup w KUP? Urządzenie zostanie zezłomowane.

Rozwiązanie: W opisanej sytuacji jest możliwe zaliczenie wydatków na maszynę do kosztów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 tej ustawy.

Aby zatem aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów powinien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

- pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

- nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT,

- być właściwie udokumentowany.

W opisanej sytuacji mamy do czynienia za zaniechaną inwestycją. Z zaniechaniem inwestycji mamy do czynienia wówczas, gdy podatnik nie podejmuje kolejnych czynności związanych z prowadzonym procesem inwestycyjnym, pomimo że nie został on zakończony. Innymi słowy, jest to brak działania, zaprzestanie dokonywania następnych czynności, a w konsekwencji rezygnacja z podjętych wcześniej zamierzeń i odstąpienie od inwestycji.

Jak wynika z treści pytania spółka, podjęła decyzję o likwidacji prowadzonej inwestycji ze względu na nieopłacalność ekonomiczną (koszty naprawy uszkodzeń byłyby, jak można wywnioskować, nieopłacalne). Można więc zaliczyć wydatki związane z jej prowadzeniem do kosztów w momencie likwidacji.

Stanowisko takie potwierdził w piśmie z 14 lipca 2010 r., nr ILPB1/415-455/10-2/AG dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w którym czytamy:

„(…) Wystarczające do uznania kosztów zaniechanej inwestycji jest podjęcie decyzji o zaniechaniu inwestycji i sporządzenie określonego Protokołu Likwidacyjnego dokumentującego skutki decyzji o zaniechaniu inwestycji. Warunkiem uznania tych wydatków za koszty podatkowe jest, aby efekt nakładów poniesionych na zaniechaną inwestycję nie był wykorzystywany w przyszłości. Koszty te stają się kosztami podatkowymi w dacie zaniechania inwestycji (…)”.

Podobne stanowisko zaprezentował w piśmie z 9 marca 2011 r., nr IBPBI/2/423-1828/10/AK, dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, gdzie stwierdził, że „(…) Zaniechanie inwestycji może dotyczyć poniesionych kosztów dokumentacji konkretnego zadania inwestycyjnego już na etapie wstępnych prac badawczych dotyczących konkretnego obiektu. Analogiczne skutki będą miały zastosowanie do wartości związanych z zaniechaną inwestycją określonych jako intelektualne i niematerialne, które mogą być zawarte w dokumentacjach, analizach, ekspertyzach i opiniach itd. W odniesieniu do nakładów, których efekty mają formę intelektualną i niematerialną, nie jest racjonalna ich fizyczna likwidacja, również ze względów dowodowych, bowiem zniszczenie nośników, na których są one przechowywane, pozbawiłoby podatnika możliwości udowodnienia rzeczywistego poniesienia kosztu w celu osiągnięcia przychodów. W takim przypadku wystarczające do uznania kosztów zaniechanej inwestycji jest podjęcie decyzji o zaniechaniu inwestycji i sporządzenie protokołu likwidacyjnego, dokumentującego skutki decyzji o zaniechaniu inwestycji. Warunkiem uznania tych wydatków za koszty podatkowe jest, aby efekt nakładów poniesionych na zaniechaną inwestycję nie był wykorzystywany w przyszłości”.

Autor:

Rafał Styczyński, doradca podatkowy

×Nie udało się uruchomić wyszukiwarki, jeśli problem wystąpi ponownie prosimy o kontakt.

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej