Co zrobić w sytuacji, gdy podatnik stosował ryczałt zamiast zasad ogólnych

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 2 listopada 2023
1e10c5caab85daff85c2f99f25e6318b990c02a1-xlarge

Podatnik uznał, że wybiera formę opodatkowania pierwszą zaliczką i tak płacił podatek cały rok. Jednak po złożeniu zeznania okazało się, że Urząd Skarbowy chce zeznania z ryczałtu (taką formę miał w tamtym roku). Czy można złożyć wyjaśnienie do urzędu, aby uniknąć korekty zeznania? 

Bezpośrednio odczytując treść przepisów pozwalających na zmianę formy opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne za 2022 r., należy dojść do wniosku, że było to jedynie możliwe w odniesieniu do podatników, którzy w 2022 roku faktycznie stosowali ryczałt. jeśli podatnik stosował w zeszłym roku zasady ogólne, to niestety nie jest możliwa zmiana formy opodatkowania. Tym samym, za 2022 rok powinien być odprowadzony ryczałt i złożone zeznanie PIT-28.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według

ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z kolei, zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o PIT dokonany wybór formy opodatkowania, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 1 złoży oświadczenie na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym, w terminie określonym w art. 9a ust. 2 tej ustawy.

Z treści powyższych przepisów wynika, że jeśli w 2021 roku lub w latach wcześniejszych podatnik złożył oświadczenie o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to w 2022 roku był opodatkowany tą formą, czyli ryczałtem.

Możliwość rozliczenia się za 2022 rok na zasadach ogólnych zyskali ci podatnicy, którzy stosowali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Warunkiem zmiany formy opodatkowania było zawiadomienie o tym wyborze właściwego urzędu skarbowego w zeznaniu PIT-36 składanym do 2 maja br.

Jednocześnie w zeznaniu rocznym wykazywany był dochód z działalności gospodarczej, a także miesięczne albo kwartalne zaliczki należne i zapłacone w wysokości należnego i zapłaconego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obliczonego zgodnie z o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Z powyższego wynika, że zmiana formy opodatkowania na zasady ogólne dotyczyła tych podatników, którzy faktycznie w 2022 roku stosowali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To zaś by oznaczało, że podatnik, który mimo ciążącego na nim obowiązku nie stosował ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie może po zakończeniu roku podatkowego zmienić tej formy opodatkowania na zasady ogólne.

O tym, że możliwość zmiany formy opodatkowania odnosi się do tych podatników, którzy stosowali ryczałt wskazuje zapis o tym, że w ciągu roku był odprowadzany ryczałt a nie zaliczki na PIT na zasadach ogólnych.

Możliwość formy opodatkowania poprzez wpłatę podatku dotyczyła ryczałtu od przychodów z najmu. W tej chwili przepis ten został usunięty z uwagi na fakt, iż przychody z najmu są jedynie opodatkowane ryczałtem.

 

Autor:

Jakub Rychlik

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).