Czy nieopłacone wierzytelności pomniejszając podstawę do PIT, pomniejszają ją również do daniny solidarnościowej

Monika M. Brzostowska

Autor: Monika M. Brzostowska

Dodano: 12 stycznia 2024
ręka na monetach
Pytanie: Podatnik prowadzący JDG był opodatkowany w 2022 roku podatkiem liniowym. Podatnik wygenerował dochód w kwocie 1.220.000. W związku z tym, iż jeden z kontrahentów nie zapłacił podatnikowi za wykonane usługi, podatnik w rozliczeniu rocznym skorzystał z możliwości wynikających z art. 26i ustawy o PIT i do zeznania rocznego PIT-36L załączył PIT/WZ i pomniejszył o nieopłacone wierzytelności w kwocie 818.000 podstawę obliczenia podatku dochodowego. W związku z tym jego dochód do opodatkowanie nie przekracza 1.000.000 zł. Czy w takim przypadku podatnik będzie zobowiązany do zapłaty daniny solidarnościowej? Czy nie opłacone wierzytelności pomniejszając podstawę do PIT pomniejszają ją również do daniny solidarnościowej?
Odpowiedź:

Zgodnie z interpretacjami wydawanymi przez KIS, przy wyliczaniu daniny solidarnościowej nie możemy uwzględnić ulgi na złe długi. W takim wypadku danina solidarnościowa wyjdzie podatnikowi do zapłaty. Niemniej jednak, odnosząc się do daniny solidarnościowej a strat z lat ubiegłych, gdzie sądy zajmują stanowisko odmienne od KIS – korzystne dla podatnika, można byłoby wejść w spór z fiskusem i próbować obronić stanowiska, że danina nie będzie podlegała wpłacie w takim wypadku.

Organ w podobnej sprawie zajął stanowisko, że „(…) Kwestię tę reguluje art. 26i ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym: podstawa obliczenia podatku ustalona zgodnie z art. 26 ust. 1, art. 30c ust. 2 lub art. 30ca ust. 3 oraz po uprzednim odliczeniu kwot określonych w art. 26e, może być zmniejszona o zaliczaną do przychodów należnych wartość wierzytelności o zapłatę świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, która nie została uregulowana lub zbyta, przy czym zmniejszenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie, podlega zwiększeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania do zapłaty świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, które nie zostało uregulowane, przy czym zwiększenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie. 

Zatem z uwagi na fakt, że ulga za złe długi nie została również wymieniona w art. 30h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wnioskodawca nie może jej uwzględnić przy obliczaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej” (zob. pismo z 27 sierpnia 2021 r., wydane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0112-KDIL2-2.4011.628.2021.1.AA).

 

Autor:

Monika Brzostowska

Monika M. Brzostowska

Autor: Monika M. Brzostowska

doradca podatkowy 13753

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej