W jakim terminie należy ujmować koszty przy fakturze wystawionej po kilku miesiącach od sprzedaży

Mirosław Siwiński

Autor: Mirosław Siwiński

Dodano: 8 listopada 2023
kobieta trzyma dokumenty

Firma prowadzi działalność produkcyjną. Jak powinna postąpić, jeśli fakturę za wykonaną usługę lub materiał (koszty bezpośrednie) do faktury sprzedażowej ze stycznia otrzymujemy w kwietniu? Data faktury kosztowej również jest kwietniowa. Jak w tym wypadku ma się powiązanie przychodu z kosztem? Czy mam prawo zaksięgować to w koszty? Czyli podsumowując – sprzedaż nastąpiła w styczniu, a faktura za koszt bezpośredni jest z datą kwietniową.

Przede wszystkim zacząć należy od tego, że faktura kosztowa określona w pytaniu, jest w mojej ocenie wystawiona prawdopodobnie nieprawidłowo.

Jeżeli dostawa lub usługa miały miejsce w styczniu to faktura VAT powinna być wystawiona do 15 lutego 2023 r. Jeżeli w grudniu 2022 roku, to do 15 stycznia 2023 r. itd. Dla CIT nie musi to być jednak wcale problem. Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami rozpoznajemy za okres osiągnięcia odpowiadającego im przychodu, czyli w tym wypadku styczeń 2023 roku (jest to jak rozumiem miesiąc przychodu wynikający z faktury sprzedażowej), przy czym wcale nie musiało to nastąpić na podstawie faktury sprzedażowej.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów z zasady uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Nawet zatem jeżeli dojdzie do wystawienia faktury to koszt za styczeń ale jej nie dostaliśmy, to możemy zaksięgować na podstawie dokumentu wewnętrznego, co potwierdza interpretacja indywidualna z 25 stycznia 2021 r., znak: 0113-KDIPT2-1.4011.881.2020.3.AP.

Oczywiście na marginesie dodam, że ta faktura powinna zostać prawdopodobnie skorygowana, bo jeżeli jest błędnie wystawiona, to nawet odliczenie VAT z niej może być potencjalnie ryzykowne.

Autor:

Mirosław Siwiński

Mirosław Siwiński

Autor: Mirosław Siwiński

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 2001 r. Doradca podatkowy i radca prawny w Advicero Tax Nexia. Od 2004 r. wykładowca w zakresie VAT, podatku akcyzowego oraz analizy podatkowej. Autor lub współautor ponad 250 artykułów oraz ponad 20 książek o tematyce podatkowej. Do 2019 r. Dyrektor Departamentu Podatków Kancelarii Prof. W. Modzelewskiego
Słowa kluczowe:
faktura po terminie

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej