Jak rozliczyć wydatki na prezenty świąteczne sfinansowane z bieżących środków

Dodano: 22 stycznia 2024
bombki i prezent
Pytanie: Nasza spółka chciałaby zakupić prezenty świąteczne dla pracowników (kosze z artykułami spożywczymi) oraz zakupić paczki mikołajkowe dla dzieci pracowników. Spółka nie ma ZFŚS. Prezenty zostaną zakupione z bieżących środków spółki. Czy otrzymane prezenty będą podlegać opodatkowaniu po stronie pracowników? Czy będą podlegały składkom ZUS? Czy mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w spółce?
Odpowiedź:

Prezenty świąteczne dla pracowników stanowią dla pracowników przychód ze stosunku pracy. Z racji tego, że nie są one sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to przychód ten nie może korzystać ze zwolnienia od PIT. To oznacza, że wartość prezentów świątecznych należy potraktować tak samo jak wynagrodzenie za pracę, czyli naliczyć zaliczkę na PIT i odprowadzić do urzędu skarbowego.

Wartość prezentu należy również uwzględnić w wysokości podstawy naliczania składek na ubezpieczenie społeczne. Jednocześnie z racji tego, że przekazanie prezentów świątecznych ma na celu polepszanie więzi między Państwa spółką a pracownikami, to wydatki tego rodzaju mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wydatek ma na celu również zwiększenie motywacji pracowników.

Jeśli chodzi o paczki mikołajkowe, to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 11 października 2022 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.599.2022.1.GG, stwierdził, że prezenty świąteczne dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu ze stosunku pracy, jeśli prezenty są finansowane ze środków obrotowych pracodawcy, ich przekazanie nie wynika z zawartych umów o pracę, regulaminów ani innych aktów wewnętrznych pracodawcy.

Jednocześnie, prezenty nie stanowią wynagrodzenia za pracę. W takiej sytuacji, prezenty dla dzieci są traktowane jak darowizny i wyłączone są z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Podlegają one jedynie opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Skoro nie stanowią przychodu ze stosunku pracy, to nie nalicza się od nich składek na ubezpieczenie społeczne pracowników, a także nie mogą one zostać zaliczone do kosztów podatkowych spółki, bowiem darowizny nie mogą być kosztami podatkowymi.

Autor:

Jakub Rychlik,doradca podatkowy

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej