Dokument aktualny
Zobacz inne wersje:

Uwaga! Tylko do jutra zmiana formy opodatkowania PIT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 19 stycznia 2022
Zmiana formy opodatkowania PIT tylko do 20 stycznia. Sprawdź, kogo dotyczy

Wprowadzenie przepisów Polskiego Ładu spowodowało, że wielu przedsiębiorców opłacających PIT postanowiło zmienić formę opodatkowania albo wciąż ją rozważa. Większość z nich ma na to czas do 21 lutego br., jednakże dla podatników, którzy dotychczas byli na karcie podatkowej, termin na dokonanie takiej zmiany upływa już 20 stycznia.

  • podatkiem liniowym – według jednolitej stawki 19%,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • kartą podatkową.
Jeśli zaś przedsiębiorca zamierza zrezygnować z podatku liniowego – to zgodnie z art. 9a ust. 2a ustawy o PIT w podanym wcześniej terminie powinien złożyć zawiadomienie o rezygnacji z tej formy (na rzecz skali podatkowej), względnie  złożyć oświadczenie o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
  • podatkiem liniowym – według jednolitej stawki 19%,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • kartą podatkową.
  • Zasadą jest, że dochody uzyskiwane przez przedsiębiorców podlegają opodatkowaniu PIT ma zasadach ogólnych (tj. według skali podatkowe ze stawkami 17% i 32%j), chyba że podatnik wybierze inną formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Wskazuje na to treść art. 9a ustawy o PIT. Przy czym z przepisów wynika, że przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi oprócz wspomnianych wcześniej zasad ogólnych (skala podatkowa) mogą być opodatkowani:

    • podatkiem liniowym – według jednolitej stawki 19%,
    • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
    • kartą podatkową.

    Opodatkowanie podatkiem liniowym

    Dopuszczalność wyboru sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (a więc 19% podatkiem liniowym) – przewiduje art. 9a ust. 2 tej ustawy. W tym celu podatnik powinien złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania w terminach – do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym to osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód lub – do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy taki przychód został przez niego osiągnięty w grudniu roku podatkowego.

    Polecamy:

    Kalkulator Polskiego Ładu: Przedsiębiorca na podatku liniowym

    Jeśli zaś przedsiębiorca zamierza zrezygnować z podatku liniowego – to zgodnie z art. 9a ust. 2a ustawy o PIT w podanym wcześniej terminie powinien złożyć zawiadomienie o rezygnacji z tej formy (na rzecz skali podatkowej), względnie  złożyć oświadczenie o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

    PrzykładPan J. Kowalski do końca 2021 roku rozliczał się z PIT według skali podatkowej. W 2022 roku zamierza zmienić formę opodatkowania na 19% podatek liniowy. Ponieważ pierwszy przychód z działalności gospodarczej w 2022 roku podatnik osiągnął w styczniu, musi zgłosić tę zmianę (bezpośrednio naczelnikowi urzędu skarbowego albo przez CEIDG) w terminie do 21 lutego 2022 r. (ponieważ 20 lutego wypada w tym roku w niedzielę). 

    W praktyce opodatkowanie podatkiem liniowym po zmianach wprowadzonych od 1 stycznia 2022 r. w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu – wydaje się mniej atrakcyjne niż na gruncie przepisów obowiązujących do końca 2021 roku. Wynika to m.in. z faktu, że „liniowcy” nie skorzystają na podwyższeniu kwoty wolnej od podatku (do 30.000 zł) ani na podniesieniu progu, po przekroczeniu którego płaci się PIT według wyższej 32% stawki (z 85.528 zł do 120.000 zł). Uderzą w nich natomiast zmiany w opłacaniu składki zdrowotnej, a także pozbawienie podatników prawa do jej odliczania od podatku.

    Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

    W wielu przypadkach bardziej korzystnym rozwiązaniem będzie wybór opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Tym bardziej, że Polski Ład nie tylko znacząco rozszerzył listę działalności, która może być opodatkowana w ten sposób, ale dla niektórych z nich również obniżył stawki podatku (np. w przypadku lekarzy i informatyków). Analogicznie jak w przypadku wyboru podatku liniowego, przedsiębiorcy chcący przejść na ryczałt – na dokonanie tej zmiany mają czas do:

    • 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo
    • końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

    Oznacza to, że jeśli pierwszy przychód z działalności gospodarczej w 2022 roku przedsiębiorca opodatkowany dotychczas np. według skali podatkowej czy  podatkiem liniowym osiągnął w styczniu br. (co jest najczęstszą sytuacją), to zmiany formy opodatkowania w 2022 roku na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będzie musiał dokonać nie później niż 21 lutego br. (ponieważ 20 lutego 2022 r. przypada w niedzielę).  

    Oświadczenie w tej sprawie przedsiębiorca może złożyć bezpośrednio naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego, albo zrobić to za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (przy wykorzystaniu formularza aktualizacyjnego CEIDG-1).

    W podanych terminach należy również złożyć w ten sposób oświadczenie o rezygnacji z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeśli przedsiębiorca dotychczas korzystał z tej formy opodatkowania, natomiast od 2022 roku chciałby przejść na zasady ogólne w PIT. To samo dotyczy wyboru podatku liniowego. Tak wynika z art. 9 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tzw. ustawa o ryczałcie).

    PrzykładPan A. Nowak w 2021 roku prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. W 2022 roku zamierza przejść na ryczałt ewidencjonowany. Z powodu zawieszenia wspomnianej działalności, pierwszy przychód w 2022 roku podatnik osiągnie dopiero w grudniu.  Zatem na zmianę formy opodatkowania ma czas do 31 grudnia 2022 r.

    Sprawdź też:

    Stawka ryczałtu dla doradztwa od 2022 r.

    Karta podatkowa w ograniczonym zakresie

    Niestety, począwszy od 1 stycznia 2022 r. nie można już wybrać karty podatkowej jako nowej formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Po wprowadzeniu rozwiązań Polskiego Ładu, ze wspomnianej formy mogą korzystać jedynie ci przedsiębiorcy, którzy korzystali z niej w 2021 roku, a więc kontynuujący opodatkowanie kartą podatkową.

    Nie ma natomiast formalnych przeszkód, aby zmienić tę formę opodatkowania na inną, jeśli zmiana odbędzie się na określonych przepisami zasadach i z zachowaniem przewidzianego do tego terminu. Wskazuje na to treść art. 29 ust. 1 ustawy o ryczałcie.

    Mianowicie przedsiębiorca, który w 2021 roku korzystał z karty podatkowej, zaś w bieżącym roku chce płacić PIT według skali podatkowej, liniowej stawki podatku albo w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – powinien najpóźniej 20 stycznia 2022 r. złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o:

    • rezygnacji z opodatkowania kartą podatkową (co wiąże się automatycznie z przejściem na PIT opłacany na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej), albo
    • wyborze podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
    Analogicznie jak w przypadkach, o których była mowa wcześniej, oświadczenie o rezygnacji z karty podatkowej i wyborze innej formy opodatkowania może być złożone bezpośrednio w urzędzie skarbowym albo za pośrednictwem CEIDG.

    Sprawdź też:

    Wyższe stawki karty podatkowej w 2022 roku

    Kontynuacja bez urzędowych formalności

    Natomiast jeśli przedsiębiorca nie zamierza zmieniać formy opodatkowania, lecz w 2022 roku będzie ją kontynuował na dotychczasowych zasadach – to nie jest konieczne składanie żadnych pism do urzędu skarbowego, ani aktualizacja danych w bazie CEIDG. W tym zakresie obowiązuje bowiem zasada, że dokonany przez niego wybór formy opodatkowania obowiązuje również w latach następnych, chyba, że przedsiębiorca przestał spełniać warunki do korzystania z danej formy opodatkowania  (np. w razie uzyskania przez podatnika na ryczałcie ewidencjonowanym w 2021 roku przychodów z działalności gospodarczej wyższych niż 2.000.000 euro).

    Sprawdź też:

    Polski Ład: Jaką wybrać formę opodatkowania w 2022 r., aby zaoszczędzić – przykładowe kalkulacje

    Należy bowiem pamiętać o tym, że w odniesieniu do wyboru i korzystania z określonych form opodatkowania – przede wszystkim z karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – istnieją ustawowe ograniczenia, które sprawiają, że nie wszyscy podatnicy mogą być np. takimi ryczałtowcami. Wówczas pozostają im do wyboru jedynie zasady ogólne bądź podatek liniowy. Jednakże również opodatkowanie PIT liniowym nie jest dostępne dla wszystkich. Możliwość korzystania z niego wyłączono np. w odniesieniu do osób świadczących niektóre usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

    Sprawdź też:

    Resort finansów przygotował nowe formularze PIT-2 w wersji 7

    Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2022 roku – 4 kroki do wyboru tej formy opodatkowania

    Karta podatkowa 2022: Jakie zmiany wprowadzi Polski Ład

    Ryczałt w Polskim Ładzie: Komu opłaci się ta forma opodatkowania

    Autor:

    Mariusz Olech

    Mariusz Olech

    Autor: Mariusz Olech

    Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

    Numer 254 Maj 2024

    Numer 254 Maj 2024
    Dostępny w wersji elektronicznej