W jaki sposób podatnik rozliczający się liniowo, ustala podstawę składki zdrowotnej

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 31 stycznia 2024
męzczyzna nad dokumentami
Pytanie: Jestem wspólnikiem w spółce jawnej i opodatkowany jestem podatkiem liniowym. Mam problem z ustaleniem podstawy składki zdrowotnej, zarówno rocznej jak i miesięcznej. Czy jako podstawę do rozliczenia rocznego jak i miesięcznego powinienem uwzględnić wynik finansowy w ujęciu bilansowym, czy podatkowym? Czy podstawa dla rocznego rozliczenia składki zdrowotnej powinna być tożsama z PIT-36L, PIT/B?
Odpowiedź:

Miesięczna a następnie roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie to wysokość składki zdrowotnej obliczonej od miesięcznej lub dochodu pomniejszonego o zapłacone w trakcie roku składki społeczne (o ile nie zostały zaliczone do kosztów).

Jeśli podatnik rozlicza się w formie podatku liniowego obliczenie miesięcznej lub rocznej wysokości składki zdrowotnej polega na pomnożeniu stawki procentowej 4,9% przez kwotę miesięcznego lub rocznego dochodu.

Zgodnie z tym, o czym mówi ustawa zdrowotna (art. 81 ust. 2) roczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność pozarolniczą, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, 3, 4 i 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, opłacających podatek dochodowy na zasadach określonych m.in. w art. 30c (podatek liniowy) ustawy o PIT – stanowi dochód z działalności gospodarczej ustalony za rok kalendarzowy jako różnica między osiągniętymi przychodami, w rozumieniu ustawy o PIT a poniesionymi kosztami uzyskania tych przychodów również w rozumieniu tej ustawy.

Wyłączyć należy przychody niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym inne niż określone w art. 21 ust. 1 pkt 63a, 63b, 152–154 ustawy o PIT. Przychody należy pomniejszyć o kwotę opłaconych w tym roku składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Podstawa wymiaru składki w nowej wysokości obowiązuje od 1 lutego danego roku do 31 stycznia roku następnego, zwanego dalej „rokiem składkowym”.

Biorąc pod uwagę powyższy płatnik w ciągu roku powinien ustalać miesięczne zaliczki składki zdrowotnej wg zasad opisanych powyżej, czyli biorąc pod uwagę przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Dodatkowo przychód należy pomniejszyć o składki na ubezpieczenia społeczne, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast roczna składka zdrowotna to wysokość składki zdrowotnej obliczonej od rocznej podstawy opodatkowania dochodu pomniejszonego o zapłacone w trakcie roku składki społeczne (o ile nie zostały zaliczone do kosztów).

Ustawa podatkowa nie określa więc ujęcia podatkowego oraz bilansowego, nie wskazuje również czy podstawa dla rocznego rozliczenia składki zdrowotnej powinna być tożsama z PIT-36L, PIT/B. Podstawę składki zdrowotnej oraz samą składkę należy obliczyć więc wg zasad przedstawionych przeze mnie powyżej.

Autor:

Jakub Pioterek

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej